Sport/Life

Victorie frumoasă pentru CSM Constanța în fața echipei Sporting Lisabona

A fost spectacol total în Sala Sporturilor din Constanța, unde handbaliștii de la CSM Constanța au câștigat împotriva formaţiei portugheze Sporting Lisabona, cu scorul de 29-28, în grupele EHF European League, competiţie în care joacă în premieră. Ambele echipe au luptat pentru victorie până în ultima secundă, în fața unui public minunat. Dobrogenii vor disputa următorul meci acasă, pe 14 noiembrie.

Tribune arhipline, atmosferă incendiară, joc de Liga Campionilor. Așa am putea descrie meciul de handbal dintre CSM Constanța și Sporting Lisabona, două echipe care au luptat pentru victorie până la ultima picătură de energie. Lusitanii, obișnuiți cu aerul tare al Ligii Campionilor, au început bine disputa de la malul Mării Negre. Au condus cu 4 goluri în prima parte, moment în care Buricea a cerut time-out și a ordonat ca atacurile să fie duse în 7, fără portar. Riscul asumat de constănțeni a dat roade. La pauză, tabela arăta 16-15 în favoarea oaspeților.

”Ne-am păstrat până la urmă cumpătul, am jucat ce am pregătit la antrenament, ne-am revenit după șocul primelor 5 minute, le-am spus că ritmul este infernal, ăsta este un ritm de Liga Campionilor și astăzi în Sala Sporturilor s-a jucat un meci de Liga Campionilor și de cel mai înalt și modern handbal posibil la ora actuală în Europa și nu sunt cuvinte mari”, a declarat George Buricea, antrenor CSM Constanța

Sporting a excelat în atac, dar CSM a răspuns cu o apărare senzațională și a lovit letal pe final prin Ravnic, care a înscris pe contraatac golul victoriei: 29-28, obținând astfel o victorie esențială în drumul spre „primăvara europeană”. Cei doi antrenori constănțeni au mizat pe echipă, iar echipa a fost la înălțime.

”În echipa asta este important orice jucător de la extremă, la cealaltă extremă, am folosit toți jucării și toți au pus umărul la această victorie și nu pot decât să le mulțumesc și publicului vreau să le mulțumesc a fost o atmosferă superbă, de mult nu am mai simțit așa și îmi era dor”, a declarat George Buricea, antrenor CSM Constanța

”Vrem să felicităm echipa constănțeană pentru meciul câștigat. A fost un meci dur pentru ambele echipe, cred că în prima jumătate a meciului Sporting a fost mai bună decât CSM Constanța, însă în ultimele minute nu am fost în cea mai bună formă, iar meciul s-a decis în urma unor mici detalii, trebuie să urmărim din nou acest meci, să mai imbunătățim unele lucruri și să ne concentrăm asupra următorului meci din Ligă”, a declarat Ricardo Costa, antrenor Sporting CP

”S-a văzut că suntem cea mai bună apărare din Liga Națională, poate o să fim și din grupele din Europa, eu știu, până acum nen descurcăm bine, două victorii în două meciuri sperăm să o facem și pe a treia”, a declarat Dani Vasile, handbalist CSM Constanța

CSM Constanța onduce grupa H din EHF European League, după ce a învins principalele candidate la calificare. Urmează „dubla” cu polonezii de la Chrobry Glogow, pe 14 noiembrie acasă, la Constanța, iar returul o săptămână mai târziu.