ActualitateSport/Life

Handbaliștii de la CSM Constanța au obținut prima victorie în acest sezon al EHF European League!

Vicecampioana României s-a impus în meciul cu vicecampioana Spaniei, Bidasoa Irun, scor 35-30, după un joc pe care l-a dominat din primul până în ultimul minut!

După 17-15 la pauză, handbaliștii constănțeni au accelerat la 23-18, în minutul 38, și 29-22 în minutul 46, dar ibericii au revenit și s-au apropiat la 3 goluri, 31-28, în minutul 54. Vlăduț Rusu a fost senzațional în ultimele cinci minute, când a avut 4 parade decisive, blocându-i pe spanioli. Buzle a marcat pentru 33-29 cu un minut și jumătate înainte de final și a risipit orice emoție pe teren și în tribune, unde fanii au creat, ca de obicei, o atmosferă superbă.

Echipa s-a bazat pe: Vasile 4 intervenții, Rusu 4 (procentaj 66,7%!) – Alokhin 7 goluri, Buzle 7, Drăgan 4, Nikolic 4, Mouriño 3, Komogorov 3, Nistor 2, Andrei 2, Chikovani 1, Ilie 1, Stanković 1, Căbuț, Szász, Ungureanu.

CSM Constanța (3 puncte) trece la golaveraj +1 (97-96) și urcă pe locul 1 în clasamentul Grupei D, la egalitate cu Bidasoa Irun (3p), golaveraj +1 (92-91). Ystads IF a câștigat acasă, 36-30 cu Chrobry Glogow, astfel că toate cele 4 echipe sunt la egalitate de puncte. Ystads (3p), golaveraj 0 (88-88) este pe locul 3, iar Chrobry Glogow (3p), golaveraj -2 (100-102), ocupă locul 4.

În etapa următoare, CSM Constanța merge să-și apere prima poziție în clasament pe terenul lui Bidasoa Irun, marți, 29 octombrie, de la ora 21:45.