Misiunile Grupării de Jandarmi Mobile Constanța. Bilanț de activitate pentru prima jumătate a lunii mai

În perioada 4–17 mai a.c., peste 1.100 de efective din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Tomis” Constanța au executat 363 de misiuni specifice caracterului operativ, constând în asigurarea ordinii publice la manifestări cu public numeros, menținerea ordinii și siguranței publice, precum și acțiuni de cooperare și colaborare cu alte instituții, având ca prioritate siguranța cetățenilor.
În această perioadă, Jandarmeria Mobilă Constanța a asigurat măsurile de ordine publică la meciul de fotbal disputat între echipele AFC Unirea 04 Slobozia și AFC Hermannstadt, pe stadionul „1 Mai” din municipiul Slobozia.
În ceea ce privește misiunile de menținere a ordinii publice la nivelul județului, jandarmii au executat 327 de misiuni, atât în sistem integrat, alături de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, cât și în mod independent, în zona unităților de învățământ și în locurile aglomerate.
De asemenea, au fost desfășurate 27 de acțiuni în cooperare cu instituții partenere, precum: Inspectoratul de Poliție Județean Constanța, pentru desfășurarea unor activități pe linia protecției mediului și a acțiunilor de tip „Blocada”; Inspectoratele de Jandarmi Județene Brăila și Tulcea; Garda de Coastă, pentru desfășurarea activităților specifice la frontierele Schengen; Direcția Generală de Jandarmi a Municipiului București, pentru asigurarea măsurilor de ordine și siguranță publică la concertul formației Metallica; precum și o acțiune desfășurată împreună cu personal din cadrul Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier, pentru efectuarea unor controale în trafic pe Autostrada A2.
Totodată, în perioada menționată, au fost executate 8 acțiuni în cooperare cu alte instituții partenere din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, pentru punerea în aplicare a unor mandate de percheziție domiciliară.
Pe timpul executării misiunilor specifice, au fost legitimate peste 2.500 de persoane și au fost aplicate 280 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 62.300 de lei, pentru încălcarea unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.
De asemenea, jandarmii au constatat 27 de infracțiuni, dintre care 22 în mod independent și 5 în cooperare cu instituțiile partenere, fiind identificați 33 de autori.



