ActualitateAdministratiePoliticaSocial/Economic

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, despre conducta de pe plaja din Năvodari: „Prefectura Constanța a dat în judecată Primăria și societatea implicată”

Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, a revenit asupra controversatului caz al conductei descoperite pe plaja din Năvodari, susținând că verificările efectuate de autorități au scos la iveală noi nereguli legate de o construcție ridicată în apropierea litoralului.

Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, ministrul a afirmat că „celebra țeavă de la Năvodari”, care a stârnit dezbateri intense în spațiul public în urmă cu câteva luni, nu reprezenta un caz izolat, ci făcea parte dintr-un șir de presupuse ilegalități.

„Știu precis că am folosit cuvântul «porcării» atunci. Și porcăriile nu s-au terminat cu țeava îngropată. Nu. Porcăriile abia începeau și duceau către alte ilegalități mai mari”, a scris Diana Buzoianu.

Potrivit acesteia, inspectorii Administrația Bazinală de Apă Dobrogea-Litoral și cei ai Inspectoratul de Stat în Construcții au continuat verificările în teren după controlul efectuat în luna martie și au stabilit că respectiva conductă era conectată la un imobil aflat în construcție, prezentat ca având funcțiunea de popas pescăresc – cherhana.

Autorizația și certificatul de urbanism, contestate

Ministrul susține că Inspectoratul de Stat în Construcții a constatat nelegalitatea documentelor emise pentru proiect.

„Inspectoratul de Stat în Construcții a constatat că atât certificatul de urbanism, cât și autorizația de construire emise de Primăria Năvodari în 2023, respectiv 2024, sunt nelegale și a solicitat anularea lor”, a precizat aceasta.

Potrivit informațiilor prezentate în postare, terenul pe care este amplasată construcția ar face parte din zona de țărm și dintr-un perimetru rezervat promenadei din Năvodari. De asemenea, în documentația urbanistică ar fi menționat faptul că, în acea zonă, construcțiile definitive sunt interzise.

„Pe scurt, ce a fost găsit acolo: o țeavă îngropată ilegal ducea către o construcție ilegală, construită pe un teren unde scria negru pe alb în documente că este ilegal să construiești acolo”, a mai transmis ministrul.

Proces pentru anularea autorizației

În aceeași postare, Diana Buzoianu a anunțat că Instituția Prefectului – Județul Constanța a deschis o acțiune în instanță împotriva Primăria Orașului Năvodari și a societății care construiește imobilul, solicitând anularea autorizației de construire.

„Prefectura Constanța a acționat deja în judecată Primăria Năvodari și societatea care construia acea cherhana, pentru anularea autorizației de construcție”, a scris ministrul, mulțumind totodată Prefecturii și Inspectoratului de Stat în Construcții pentru măsurile luate.

Cazul conductei descoperite pe plaja din Năvodari a generat numeroase reacții în spațiul public încă din primăvara acestui an, după apariția imaginilor care au ridicat semne de întrebare cu privire la destinația și legalitatea lucrărilor efectuate în zonă. Verificările autorităților sunt în desfășurare, iar situația construcției urmează să fie analizată și de instanța de judecată.

Related Articles

Back to top button