Actualitate

„Trofeul Draft”, competiție de șah clasic la care au participat copiii din Cumpăna

Șahiștii Clubului Sportiv “Victoria” Cumpăna au luat parte în perioada 21-22 octombrie la prima ediție a competiției de șah clasic “Trofeul Draft”, ce a avut loc în stațiunea Mamaia. Evenimentul a fost organizat de A.C.S. Fianchetto Constanta, Draft Proinvest & MG Tour, fiind omologată de Federația Română de Șah și Federația Internațională de Șah.
După cele 6 runde disputate în sistem elvețian la un ritm de joc în de 60 min+3 sec/mutare/ jucător, clubul nostru a obținut 2 clasări pe podium prin sportivii:
Gavrilă Anastasia locul 1 la categoria U9 cu un total de 3 puncte din 6 posibile.
Gulimănescu Iulian a obținut medalia de bronz la categoria U10 ani, terminând cu 4 puncte din 6 posibile.
De asemenea o prestație bună a avut și Chele Albert care a terminat tot cu 3 puncte din 6 posibile.
La această competiție au participat jucători de șah cu vârsta de până în 16 ani legitimați la cluburi sportive din: Constanța, București, Galați, Medgidia, Năvodari, Amara, Cumpăna, Slobozia și Tulcea.