Sport/Life

Săptămâna aduce noi provocări pentru sportivii de la CSM Constanța

Este o nouă săptămână plină de provocări pentru sportivii noștri, angrenați în competiții naționale și internaționale. Emoțiile sunt la cote maxime pentru înotătorii CSM Constanța, care luptă pentru medalii la Europenele de Juniori! Atleții și triatloniștii se bat cu cei mai buni adversari din țară pentru supremația națională, iar șahiștii adună puncte prețioase în concursurile verii. Tuturor le urăm succes! Hai, Constanța! Hai, România!
==Șah==
Din weekend, șahiștii își dau întâlnire la Techirghiol! Clubul Sportiv Municipal Constanța va fi reprezentat de 12 sportivi la Trofeul Techirghiol 2023 “Mircea Pavlov” – Ediția XXIX, competiție care se va desfășura, în perioada 8-15 Iulie, la Sala Sporturilor & CS Sparta Techirghiol. Vom avea 7 șahiști la secțiunea A (omologare FIDE) – Open Internațional General – sistem elvețian 90 runde, 90 min.KO+30sec/mutare – și 5 șahiști la secțiunea B – copii sub 12 ani (omologare FIDE) – sistem elvețian, 7 runde, 60min.KO+5sec/mutare. Sportivii noștri sunt însoțiți de antrenorii Iulian Mihailov și Marcel Ciubotariu.
==Atletism==
Atleții CSM Constanța iau startul în etapa finală a Campionatelor Naționale de Atletism, Seniori și Tineret U23, în 8 și 9 Iulie, pe stadionul de atletism din Craiova. Clubul nostru va fi reprezentat de 15 sportivi: Alexia Dospin, Ioana Colibășanu, Cristian Radu, Marian Petre – la triplusalt, Ioana Manoliu – lungime, Dragoș Silvestru – 110mg și ștafetă, Alexandru Toader – 110mg, 400mg și ștafetă, Andrei Sterea – 400m și ștafetă, Ionuț Vasile – 400m și ștafetă, Marian Valentin Tănase – 100m, 200m și ștafetă, David Ciolpan – lungime și ștafetă, Matei Ionescu – disc, Petronela Simiuc – 800m, 1500m, Adrian Bondoc – 400m, ștafetă, Marian Andrei – ștafetă.
== Natație ==
Patru înotători legitimați la CSM Constanța luptă pentru medalii la Campionatul European de Juniori, de la Belgrad, în perioada 4-10 Iulie! Eva Paraschiv ia startul în probele de 50m, 100m și 200m fluture, Brigitta Vass concurează la 200m bras, 200m mixt și 4x100m mixt, Rebecca Diaconescu la 50m spate, 100m spate, 50m liber, 100m liber, 400m liber și 4x100m liber, iar Patrick Dinu la 50m liber, 100m liber, 4x100m liber și 4x100m liber combinat. Antrenorii sportivilor noștri sunt Răzvan Florea, Claudiu Radu și Lorena Diaconescu. Le ținem pumnii! Hai, Constanța! Hai, România!
== Triatlon ==
Triatloniștii CSM Constanța sunt gata pentru o nouă provocare: participarea la Delta Triathlon – Tulcea, competiție în cadrul căreia se va desfășura și Campionatul Național de Triatlon Olimpic. Probele de supersprint și TriKids completează programul evenimentului desfășurat în cadrul Festivalului Aegyssus Sport Fest. Sâmbătă, 8 Iulie, la start vor fi și cinci dintre sportivii secției noastre, antrenați de Cristian Doicescu: Raul Petre, Ilona Ioan, Paul Găloiu, Gabriel Mihăilescu și David Jipescu.
Succes, tuturor! Hai, Constanța!

Related Articles

Back to top button