Actualitate

Gusturile Dobrogei ajung în farfuriile restaurantelor din Constanța

Borșuri marinărești, hamsii pe plită și cârnăciori tătărești se numără printre preparatele speciale care îi așteaptă, în această săptămână, pe localnici și turiști în restaurantele din Constanța.  „Săptămâna Gastronomiei Dobrogene” aduce în prim-plan diversitatea culinară a regiunii, prin rețete turcești, grecești, tătărești și georgiene, care au devenit parte din identitatea gastronomică a Dobrogei.

Constanța se pregătește să guste deliciile Dobrogei, farfurie cu farfurie! Asociația Patronală RESTO lansează prima ediție a „Săptămânii Gastronomiei Dobrogene”, un proiect culinar care aduce în meniurile restaurantelor preparate cu specific local, reinterpretate sau păstrate după rețete tradiționale.

„Vrem de fapt să invităm constănțenii și mai ales turiștii și vizitatorii orașului Constanța și litoralului românesc să deguste în locațiile nastre de ospitalitatedin Constanța gastronomie autentic dobrogeană. Am ales desigur ca în prima ediție să avem și restaurante cu gastronomia minorităților din Dobrogea pentru că și restaurantele grecești și cele turcești și cele tătărești fac parte de fapt din gastronomia dobrogeană și din peisaju multietnic dobrogean”, a declarat Corina Martin, președintele Asociației Patronale RESTO Constanța.

Pentru 50 de lei, vizitatorii pot alege două preparate reprezentative din meniurile propuse de localurile participante. Oferta este disponibilă exclusiv în restaurantele, cafenelele, bistrourile și fast-foodurile înscrise în proiect, până la sfârșitul săptămânii.

În total, 16 localuri din municipiul Constanța și din județ participă la „Săptămâna Gastronomiei Dobrogene”. Acestea pot fi identificate ușor prin stickerul RESTO afișat la intrare.

„În localul nostru vom găsi săptămâna aceasta borș cu pește, cu pește din Marea Neagră, hamsie și stavrid, iar pentru felul de bază vom avea pește în pâine, mai exact hamsie pe plită în sendviș. Am preluat rețeta turcilor care la noi se numește pește în pâine și vine alături de cartofi prăjiți. Pentru varianta fără pește avem cârnați tătărești de vită făcuți la noi în zonă, pe grill, cu cartofi prăjiți și muștar.  Prețul este de 50 de lei, un borș plus varianta de pește sau un borș plus varianta de cârnați”, a declarat Semena Neștian, operator economic.

Inițiativa vine într-un context economic dificil, marcat de creșterea prețurilor și de reducerea tichetelor de vacanță, factori care pun presiune atât pe bugetele oamenilor, cât și pe activitatea afacerilor locale.

„Cel puțin jumătate din turiștii pe care îi aveam în România anul trecut sau în anii trecuți s-au pierdut prin faptul că s-a redus la jumătate valoarea tichetelor de vacanță. Românii nu mai au 1600 de lei în buzunar care să-i motiveze să meargă într-o călătorie, într-o vacanță sau în mai multe vacanțe în România. Atunci trebuie să venim cu noutăți, ceva care să fie atractiv, astfel încât să ne aducem turiștii pe litoral și la Constanța. E important să dăm motive celor care ne vizitează să revină, să vorbească cu aminitiri frumoase despre vacanța lor la Constanța și să convingă și pe alți prieteni, rudele, familia, pe cei cunoscuți să aleagă litoralul românesc și Constanța”, a mai declarat Corina Martin.

Prima ediție a „Săptămânii Gastronomiei Dobrogene” se încheie pe 29 iunie, însă organizatorii iau în calcul extinderea proiectului în sezonul de toamnă, dar și anul viitor, în iarnă și primăvară, cu un număr mai mare de localuri participante.

Related Articles

Back to top button
Popup reclamă