ActualitateAdministratie

Bazin uitat, salvat după 35 de ani? Decizia, pe masa consilierilor locali

Constanța este plină de foste baze sportive și spații de agrement care, în timp, au fost lăsate pradă degradării. Baza Triunghi și Baza Badea Cârțan sunt doar două exemple, însă lista continuă. Un fost bazin de înot în aer liber, aflat lângă un liceu din oraș, zace abandonat de ani de zile. Acum, un proiect care urmează să ajungă pe masa consilierilor locali ar putea schimba soarta acestui spațiu.

Bazinul de înot în aer liber din incinta Liceului Teoretic „George Călinescu” a ajuns într-o stare avansată de degradare și seamănă astăzi mai mult cu o groapă de gunoi decât cu spațiul de agrement de care se bucurau, acum mai bine de 35 de ani, copiii de la Școala nr. 32.

Oamenii din zonă, unii dintre ei locuind în cartier de peste 30 de ani, spun că nu au văzut niciodată piscina funcțională.

Soarta bazinului de înot s-ar putea schimba curând. În ședința următoare a Consiliului Local, imobilul ar urma să fie scos din categoria spațiilor de învățământ și trecut în administrarea Clubului Sportiv Municipal Constanța. Proiectul vizează și construcția-anexă C5, precum și terenul aferent, în suprafață de 1.343 de metri pătrați. Potrivit documentului, schimbarea destinației s-ar face pentru o perioadă de maximum 10 ani, de la intrarea în vigoare a hotărârii de consiliu.

Cert este că locuitorii zonei și copiii din cartier s-ar bucura de un spațiu în care să se poată răcori în aer liber, mai ales în zilele toride de vară.

Proiectul urmează să fie dezbătut în ședința Consiliului Local Constanța din 30 iunie, programată să se desfășoare cu prezență fizică. Aceasta ar fi prima ședință organizată în sală după cea din 25 septembrie, anul trecut. De atunci, ședințele au avut loc online, prin videoconferință.

Related Articles

Back to top button