De la spații uitate la comunități vii. Marea transformare a Constanței
Orașele viitorului nu se construiesc doar din clădiri, ci și din spațiile dintre ele. Aceasta este viziunea arhitecților celebrului birou internațional de arhitectură Foster + Partners, care semnează conceptul celui mai amplu proiect de reconversie și regenerare urbană propus la Constanţa, o investiţie a unei companii ieșene în valoare de peste 800 de milioane de euro.
Pentru a respecta identitatea și valorile unei comunități locale, conceptul de regenerare urbană nu se mai axează exclusiv pe construcții, ci pe reîntregirea relației dintre locuitori și mediul natural, promovând astfel un urbanism sustenabil.
Stefan Behling, partener executiv al celebrului birou de arhitectură Foster & Partners, subliniază necesitatea ca urbanismul să evolueze dincolo de paradigma eficientizării construcțiilor:
„Unele proiecte din oraș sunt clădiri complet închise și etanșe. Eu spun că sunt ca niște submarine într-un oraș. Nu intră aer. Nu iese aer. Sunt spații complet izolate. Acesta este visul?”
În opinia prestigiosului arhitect, orașele trebuie să fie concepute cu prioritate pentru oameni, nu pentru mașini. Investiția în exterior, în spațiile dintre construcții, înseamnă investiția în viitor și în calitatea vieții oamenilor. Noua etapă a arhitecturii este de a reda oamenilor ceea ce au pierdut prin gândirea axată exclusiv pe eficientizarea construcțiilor, iar România trebuie să valorizeze ceea ce are.
„Aveți parte de unele dintre cele mai frumoase peisaje naturale din Europa, cu siguranță, dintre cele ce există. Aveți păduri minunate, un peisaj rural superb, așa că nu spun ceva ce nu știți.
Vă reamintesc doar ceva ce aveți, ceva atât de prețios, nu vă străduiți să ajungeți ca în marile orașe. Practic, acesta este un mesaj simplu.”, este de părere Stefan Behling, partener executiv al celebrului birou de arhitectură Foster & Partners.
La prima ediție a TILIA – Summitul Orașelor din România, eveniment organizat de cel mai mare dezvoltator și operator specializat în proiecte de regenerare urbană din România, în parteneriat cu Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare, participanții au discutat despre provocările și oportunitățile dezvoltării urbane, de la mobilitate și spații verzi, până la infrastructură și finanțare. Una dintre concluziile principale ale evenimentului a fost că orașele viitorului trebuie să fie mai verzi, mai bine conectate, cu spații publice de calitate și dezvoltate prin viziune, colaborare și mecanisme de finanțare predictibile.



