Declarații după explozia de la rafinăria Petromidia
A fost din nou cod roșu la Rafinăria Petromidia Năvodari, după ce o explozie s-a produs la instalația de hidrofinare benzină. Autorităţile au activat Planul Roşu de Intervenţie, iar 20 de persoane au fost evacuate și din fericire, nu au fost victime. Pompierii militari au intervenit cu șase mașini de stingere, două autoscări și trei ambulanțe SMURD, iar în sprijin au venit și salvatori din alte județe. Reprezentanții rafinăriei au transmis că în această perioadă se desfășoară revizia generală a rafinăriei Petromidia și că activitățile și operațiunile sunt oprite pentru lucrări de mentenanță, recertificarea și modernizarea unităților de producție.
Alarma s-a dat la scurt timp după ora 8 dimineața, când oamenii au văzut fumul gros ce se înălța deasupra Rafinăriei Petromidia Năvodari. Imediat, ISU Dobrogea a trimis echipele de salvare către rafinărie și a fost activat planul roșu de intervenție.
”A fost o misiune extraordinar de complexă și de dificilă din cauza substanțelor periculoase de la fața locului, dar colegii au făcut față cu brio așa cum o fac de fiecare dată. + a fost activat planul rosu de interventie la nivelul judetului incepanad cu ora 8.40 de minute si presupune asa cum știti suplimentarea număruluio de resurse medicale. Am intervenit în total cu 80 de pompieri și cu 22 de mijloace, am avut în sprijin și 4 autospeciale de la Ialomița și Călărași și a fost și autospeciala de transăport roboți. Din fericire nu au fost înregistrate victime”, a declarat lt. Anamaria Stoica, purtător de cuvânt ISU Dobrogea
Au fost evacuate 20 de persoane, iar restul angajaților s-au autoevacuat în zona de adunare, pe platformă.
”Eram în birou am auzit alarma, am iesit, am vazut fumul negru, dupa care cei de la Rompetrol ne-au trimis la limita instalatiei și am asteptat noi ordine de la dumnealor”, a declarat un angajat.
”Nu s-a auzit nimic, doar am vazut un fum negru iar imediat dupa fum au pornit sirenele, ni s-a sa iesim la limita instalatiei și sa iesim din rafinarie”, a declarat un angajat.
”S-a vazut un nor negru au sunat alarmele rafinariei, noi ne-am adunat la locul de adunare si ne-au spus sa evacuma incinta si sa iesim din zona rafinariei”, a declarat un alt angajat.
”Eram la cocsare. Si ce s-a auzit? S-au auzit doua explozii dupa care ni s-a spus sa evacuam zona. Am fost instruiti calmi, fara sa ne impingem”, a declarat un alt angajat.
Flacăra a fost stinsă după câteva minute de pompieri, iar echipajele intervin pentru răcire. Rafinăria se afla în revizie generală, care urma să se încheie în 26 aprilie. Conducerea companiei a transmis un comunicat privind incidentul.
”În prezent, Rompetrol Rafinare desfășoară revizia generală a rafinăriei Petromidia. Activitățile și operațiunile sunt oprite pentru lucrări de mentenanță, recertificarea și modernizarea a unităților de producție. Pe fondul acestora, în această dimineață, a avut loc o aprindere în instalația de Hidrofinare Benzină (HB). Aceasta a fost stinsă și nu existe victime, situația fiind sub controlul forțelor de intervenție, care în aceste momente răcesc instalația, conform procedurilor specifice. Forțele locale de pompieri au beneficiat de sprijinul celor de la ISU Dobrogea”.
Planul Roşu de Intervenţie a fost dezactivat la ora 10, la faţa locului rămânând în continuare şase echipaje de pompieri. Reamintim că, la începutul lui iulie 2021, o explozie produsă la Petromidia s-a soldat cu moartea a trei muncitori. În iunie 2023, un pompier a fost rănit în urma unui incendiu la instalaţia de distilare a motorinei de la rafinărie.



